DUYURU

Tekirdağ Barosu Kültür Sanat Komisyonu tarafından 14-19 Ekim  2019 tarihlerinde GAB turu (uçak ile Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa, Adıyaman, Gaziantep, Hatay) planlanmaktadır. Tur ücreti 2300TL olup, katılmak isteyen meslektaşlarımız  29.08.2019 Perşembe gününe kadar ücretlerini ödeyerek Baro kalemine isimlerini bildirebilirler. (02822611283)

 

 

GAP TURU UÇAKLI
DİYARBAKIR- MARDİN-MİDYAT ŞANLIURFA- ADIYAMAN- GAZİANTEP- HATAY
6 GÜN 5 GECE
2300 TL

1. GÜN 14 EKİM PAZARTESİ 
ÇORLU- DİYARBAKIR-ULU CAMİİ-CAHİT SITKI TARANCI EVİ-KENT SURLARI-HASAN KEYF-MİDYAT-MARDİN
Diyarbakır havaalanında bizi bekleyen Rehberimiz ve aracımızla buluşuyor kahvaltıya gidiyoruz. Kahvaltı sonrasında başlayacak olan programımızda ilk durağımız Artuklular döneminden beri bölgenin en önemli şehirlerinden olan Diyarbakır gezimize ilk olarak İslam aleminin Anadolu’da beşinci Cami-i Kebir’i olan Ulucami gezimizle başlıyoruz. İçerisinde taş işçiliği ve ahşap boyama sanatlarının ince zevklerini görebileceğimiz bu güzel eseri gezdikten sonra “yaş otuz beş, yolun yarısı eder” şiiriyle tanıdığımız Cahit Sıtkı Tarancı Müze Evi’ni ziyaret ediyoruz. Her mevsim için ayrı kullanım alanları yaratılan bu güzel evde bölge sivil mimarisinin ince örneklerine rastlıyoruz. Panaromik olarak dünyanın ayakta kalmış en uzun ikinci surları olan kent surlarından Mardin Kapı’yı, Keçi Burcu’nu ve 10 Gözlü Köprü (Dicle Köprüsü) ile beraber Dicle Havzasını görüyoruz. Diyarbakır gezimizin ardından Batman Üzerinden Hasan Keyf’e dogru yol alıyoruz.
Hasankeyf gezisi sonrası geç Öğle yemeği Midyat’ta yemek sonrası Midyat Konuk Evini ziyaret ediyor sonrasında Gümüş işçiliği hakkında bilgi alıyoruz ve alışverişlerimizi yapıyoruz. Günün yorgunluğunu atmak üzere otelimize yerleşiyoruz. 

Sabah Kahvaltısı: Yol üzerinde tesiste yada uygun görülen bir mekanda(ekstra)
Öğlen Yemeği:Midyat Serbest zaman (ekstra)
Akşam Yemeği: ERDOBA ELEGANCE HOTEL MARDİN
http://www.erdobaelegance.com/

2. GÜN 15 EKİM SALI: 
MARDİN-DAYRUL ZAFRAN MANASTIRI-ULU CAMİİ-ŞANLIURFA-BALIKLI GÖL-RAHMAN CAMİİ-AYN ZELİHA GÖLÜ-GÜMRÜK HAN
Otelde alacağımız kahvaltı ardından . İlk olarak Kasımiye Medresesine ulaşıyoruz. Bir dönemin önemli eğitim kurumlarından olan yapı hakkında bilgi alıyor fotoğraflarımızı çekiyoruz. Sonrasında Dayrul Zafaran Manastırını ziyaret edip Süryanilik ve manastır hakkında bilgi alıyoruz. Ziyaretin ardından Mardin şehir merkezine ulaşıyoruz, dar sokaklarında yapacağımız yürüyüşle bölgenin en önemli yapılarından biri olan Ulu Camiyi görüyor ve fotoğraflıyoruz. Ardından birçok farklı mimarisiyle dikkat çeken PTT binasını görüyor ve fotoğraflıyoruz. Çarşısında vereceğimiz serbest zaman sonrasında belirlenen vakitte toplanıyor öğle yemeğimizi alıyoruz  peygamberler şehri Şanlıurfa’ya geliyoruz. Ardından Balıklı Gölü, Halilül rahman Camiini, Ayn-zeliha Gölünü görüyor ziyaretlerimizi gerçekleştiriyoruz. Günün yorgunluğunu atmak üzere Gümrük Han'da serbest zamanda veriyoruz. Bu sürede yöresel isot, dokumalar ve diğer alışverişlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Serbest zaman sonrasında Otelimize yerleşiyoruz.  Urfa kültürünün önemli bir parçası olan Sıra Gecesi (EXTRA) programı düzenliyoruz. 

Sabah Kahvaltısı:ERDOBA ELEGANCE HOTEL MARDİN
Öğlen Yemeği: Şanlıurfa Serbest zaman (ekstra)
Akşam Yemeği: Sıra Gecesi (ekstra)
KONAKLAMA NEVALİ OTEL ŞANLIURFA
http://www.nevalihotel.com

3. GÜN 16 EKİM ÇARŞAMBA: 
ŞANLIURFA-GÖBEKLİ TEPE ATATÜRK BARAJI-ADIYAMAN-KAHTA-CENDERE KÖPRÜSÜ-NEMRUT DAĞI
Otelde kahvaltı sonrasında Göbeklitepe’ye geçiyoruz.  Göbeklitepe ziyaretimizin sonrasında ATATÜRK Barajına doğru yol alıyoruz, Atatürk Barajı ziyaretimiz sonrası öğle yemeğinde Adıyaman’a gidiyoruz. Öğle yemeği sonrası Kahta’ya varıyoruz. Bizleri bekleyen minibüslerimizle yola çıkıyor Cendere Köprüsüne gidiyoruz fotoğraf molası sonrasında, Nemrut Dağı’na doğru yola koyuluyoruz. Milli parkta araçlarımızdan ayrılarak zirveye doğru yürüyüşe geçiyoruz. Dünyanın en yüksek tümülüsüne varıyor doğu ve batı teraslarında tanrı heykellerini görüyor ve fotoğraflıyoruz gün batımını beklemeye başlıyoruz. Gün batımı sonrasında araçlarımızla akşam yemeğimizi almak ve konaklamamızı gerçeklerştirmek üzere otelimize dönüyoruz. 

Sabah Kahvaltısı:NEVALİ OTEL ŞANLIURFA
Öğlen Yemeği: Adıyaman Serbest zaman (ekstra)
Akşam Yemeği: HİLTON GARDEN İNN ADIYAMAN
KONAKLAMA HİLTON GARDEN İNN ADIYAMAN
https://www.hilton.com.tr/oteller/turkiye/adiyaman/hilton-garden-inn-adiyaman/

4. GÜN 17 EKİM PERŞEMBE: 
ADIYAMAN –RUMKALE-HALFETİ-RUM KALE-SAVAŞAN KÖYÜ-GAZİANTEP-ZEUGMA MÜZESİ-ESKİ ANTEP KALESİ-BAKIRCILAR ÇARŞISI
Otelde kahvaltımızı yapıyor ve yola çıkıyoruz Otobüsümüze binerek Yavuzeli üzerinden Rumkale’ye doğru yol alıyoruz. Bizleri bekleyen teknemizle Fırat Nehri üzerinde kurulan Birecik Barajı ile bir kısmı sular altında kalan siyah güller diyarı Halfeti'ye dogru yol alıyoruz. Halfeti’ yi teknemizde seyrederek Rum Kale’ye dönüyor ve Tarihi Mağara Evleri ve sular altındaki yapıları görebileceğiniz Savaşan Köyü’nü gezdikten sonra tekrar otobüsümüze binerek Gaziantep’e geçiyoruz. Gaziantep’e geldiğimizde ilk durağımız  dünyanın en zengin mozaik müzelerinden Zeugma Mozaik Müzesi olacak. Birbirinden değerli nadide eserleri bünyesinde barındıran müzede ziyaretlerimizi yapıyor ve meşhur Gaziantep lezzetlerini tatmak için etin lokum olduğu bir restoranda öğle yemeğimizi alıyoruz. Yemek sonrası eski Antep’i geziyoruz. Tarihi Kalesini görüyor, bakırcılar çarşısında serbest zaman veriyoruz. Program sonrasında akşam yemeğimizi almak ve konaklamamızı gerçekleştirmek üzere otelimize gidiyor ve günün yorgunluğunu atıyoruz. 

Sabah Kahvaltısı:HİLTON GARDEN İNN ADIYAMAN
Öğlen Yemeği: Gaziantep Serbest zaman (ekstra)
Akşam Yemeği: SHİMALL OTEL GAZİANTEP
KONAKLAMA: SHİMALL OTEL GAZİANTEP
https://www.shimallhotel.com/otel/otel-genel-bakis/

5. GÜN 18 EKİM CUMA:
GAZİANTEP –ARKEOLOJİ MÜZESİ-BEY MAHALLESİ-KURTULUŞ CAMİİ-AZİZ BEDROS KİLİSESİ-PANORAMA MÜZESİ-YER ALTI SU ÇEŞMELERİ-SEYF FETULLAH CAMİİ
Otelimizde sabah kahvaltımızı alıp Gaziantep gezimize devam ediyoruz ilk durağımız Gaziantep Arkeoloji Müzesi Zeugma’dan ve bölgeden çıkarılan eserleri inceleyip Rehberimizden Bilgi alıyoruz. Sonrasında Atatürk’ün nufus kaydının da bulunduğu Bey Mahallesi, Kurtuluş Camii ve aziz Bedros Kilisesini geziyor burada Papirus kafede mola vererek zahter çaylarımızın tadına bakıyoruz. Sonrasında Zengin mutfak kültürü ile bilinen şehrimizde yöresel yemeklerinden tatma imkânı buluyoruz. Yemek sonrası Panorama 25 Aralık Müzesini gezerek kurtuluş savaşında bu şehirde neler yaşandığının gerçeğini görerek müzeden ayrılıyoruz. Bir sonra ki durağımız Pişirici Kasteli dünyada sadece Gaziantep’te bulunan yer altı su çeşmelerini geziyoruz sonrasında Şeyf Fetullah Camii yi gezerek verilen serbest zamanın ardından akşam yemeğimizi almak ve konaklamamızı gerçeklerştirmek üzere otelimize geçiyoruz.

Sabah Kahvaltısı:SHİMALL OTEL GAZİANTEP
Öğlen Yemeği: Gaziantep Serbest zaman (ekstra)
Akşam Yemeği: SHİMALL OTEL GAZİANTEP
KONAKLAMA: SHİMALL OTEL GAZİANTEP

https://www.shimallhotel.com/otel/otel-genel-bakis/

6. GÜN 19 EKİM CUMARTESİ: 
HATAY/ANTAKYA- HATAY MÜZESİ- ST PİERRE KLİSESİ-UZUN ÇARŞI HABİB NECCAR CAMİİ- KİLİSELER-HARBİYE-HATAY HAVAALANI
Otelimizde sabah kahvaltımızı alıp Hatay’a geçiyoruz. Antakya’da panaromik şehir turu gerçekleştiriyoruz. Dünya’nın 2. Büyük mozaik müzesi olan Hatay Müzesi’ni geziyoruz. Müze gezimiz sonrasında dünyanın ilk mağara kilisesi olan St. Pierre Kilisesi’ni ziyaret ediyoruz. Öğle yemeği için Antakya’nın Modern halini bize unutturacak olan Uzun Çarşı’ya giriyoruz.  Anadolu’da yapılan ilk cami olan ve içerisinde Hz. İsa’nın havarilerinden Yahya, Yunus, Şem’un-ı Sefa ve Yasin Suresinde adı geçen Habib-i Neccar’ın da kabrinin bulunduğu Habib Neccar Camiini ziyaret ediyoruz. Ardından Eski Antakya Evlerini göreceğimiz sokaklarda yürümeye başlıyor, Katolik Ortodoks kiliselerini ziyaret ediyoruz. (Ziyarete açık olduğu takdirde kiliseleri ziyaret edebiliriz.) Sonrasında Ardından eski dönemlerde Antakyalı zenginlerin yazlık mevkii olan ve çağlayanlarında su kanallarıyla şehre su getirilen Defne ( Harbiye )’yi geziyoruz. Sonrasında Hatay Havaalanına geçip uçak saatimizi bekliyoruz. İstanbul’a dönüş

Sabah Kahvaltısı:SHİMALL OTEL GAZİANTEP
Öğlen Yemeği: Antakya Serbest zaman (ekstra)
Akşam Yemeği: Dönüş yolunda verilen serbest zaman/mola (ekstra)
KONAKLAMA: YOK.

Tur Ücretine Dahil Olan Hizmetler
Lüx Araçla Ulaşım
Çevre gezileri
Profesyonel Rehberlik Hizmeti
Zorunlu Seyahat Sigortası(Tur Süresince)
Malkara,Tekirdağ, ÇORLU –İstanbul Transferi
İstanbul-Diyarbakır Uçak Bileti
5 Gece 4/5* Otelde Konaklama
Otelde 5 Öğün Kahvaltı
Otelde 4 Öğün Akşam Yemeği
Hatay- İstanbul Uçak Bileti
İstanbul- Çorlu-Tekirdağ-Malkara Transferi
 

Tur Ücretine Dahil Olmayan Hizmetler
İlk Gün Sabah Kahvaltısı
Son Gün Akşam Yemeği
Tüm Öğlen yemekleri
Tüm Yemeklerde Alınan İçecekler
Tüm Şahsi harcamalar
Halfeti Tekne Turu
Müze ve Ören Yeri Girişleri
Nemrut Minibüs Ücreti
Sıra Gecesi Ş.Urfa

© Copyright 2019 - TEkirdağ Barosu - Tüm Hakları Saklıdır